Много европейски страни вече позволяват сключването на брак между хора от същия пол или са приели закони, уреждащи различни форми на граждански и еднополови съюзи.
В тези страни зачитането на личния и семейния живот е гарантирано и за еднополовите двойки и те имат възможност да създадат собствено семейство или да приемат детето на партньора си.
Новият италиански закон за гражданските съюзи
Сенатът на Италия прие закон за гражданските съюзи и еднополовите двойки едва през 2016 г. благодарение на първото по рода си решение на Европейския съд по правата на човека по делото на Олиари и др. Срещу Италия. Съдът постанови, че Италия е нарушила Европейската конвенция за правата на човека и по-специално правото на зачитане на личния и семейния живот на хомосексуалните хора.
Според решението липсата на правна разпоредба, която позволява на хомосексуалните хора да влизат в граждански съюз или регистрирано партньорство, е форма на дискриминация.
Италианският закон за гражданските съюзи е голяма крачка за правата на ЛГБТ, но за съжаление му липсва така важната разпоредба относно родителските права. Един от най-спорните текстове не позволява осиновяването на доведено дете от небиологичен родител, поради което децата са застрашени от изоставяне.
Липсата на такова право изпразва закона от съдържание и той остава без реален ефект. Освен правото да сключват граждански съюз, от изключително значение за еднополовите двойки е правото да осиновят дете.
Непризнаването на съпружеските им права и юридическата невъзможност да осиновят доведено дете премахва много от положителните предимства на гражданския съюз и може да се разглежда като форма на дискриминация, основана на сексуална ориентация.
Другаде в Европа
Скандинавските страни - Дания, Норвегия и Швеция - заедно със страните от Бенелюкс - Белгия, Холандия и Люксембург - и Исландия и Финландия са водещи, що се отнася до ЛГБТ общността.
Всички тези страни вече признават еднополовите бракове (Финландия от 2017 г.) с всички правни ползи и средства за защита като тези, предвидени за хетеросексуални бракове.
Освен това посочените по-горе страни също така признават на еднополовите двойки правото да сключват граждански съюз и да осиновяват доведено дете поотделно или съвместно.
През 1989 г. Дания стана първата европейска страна, приела законодателство, което позволява гражданските съюзи; 10 години по-късно с изменение е разрешено и осиновяването на доведено дете. През 2010 г. датският парламент гласува да се позволи на хомосексуалните двойки, сключили гражданско партньорство, съвместно да осиновяват деца. Накрая, през 2012 г., бяха легализирани и еднополовите бракове.